O projektu

logoJABLONECKÝ ANDĚL - Pojďte s námi psát příběhy s dobrými konci

 
ZAČALO TO CELÉ NÁHODOU

„Je sobota 23. 11. 2020 a já jsem se svou rodinou na návštěvě u kamaráda Pepy Kubáčka skoro po půl roce kvůli situaci kolem pandemie COVID-19. Naše ženy probírají, jak se daří našim dětem, protože máme 2měsíční holčičku a kamarád Pepa má stejnojmenného syna ani ne rok starého. My mezitím sedíme ve sklářské dílně a já si nechávám ukázat, jakým způsobem vzniká tzv. prasklý korálek, který v této sklářské dílně vyrábí už několik generací Pepů. :) Nakonec se dozvím, že tento korálek vznikl vlastně náhodou a je dnes doslova jejich srdcovou záležitostí. 

Při poslouchání příběhu o této popraskané perle mě zajímá, co se s ní děje dál, až nakonec dojdeme k tomu, že jeden ze zákazníků z těchto korálků vyrábí andílky. To mě velice zaujalo, protože jednoho takového andílka mám už 7 let. Nosím ho každý den s sebou do práce a vnímám ho jako andílka strážného. Dostal jsem ho totiž jako talisman pro štěstí v domově důchodců, kam jsem jednou o Vánocích dovezl dárky lidem, kteří nemají rodinu. Možná i proto vnímám tohoto andílka tak silně, protože celá tato návštěva pro mne byla opravdu silným zážitkem. Kdykoli ho mám v ruce, přeji si, aby mě ochraňoval.

PRVNÍ ANDÍLEK BYL NA SVĚTĚ

Díky této zkušenosti jsem z „hecu“ řekl, že by se mi líbilo takového andílka dát našim zákazníkům jako dáreček k Vánocům v této nelehké době. Andílek by lidem mohl nejen udělat radost, ale mohl by se stát i symbolem lepších časů, tak jako je tomu u mě. Nakonec jsme zjistili, že andílky by skutečně bylo možné vyrobit. Protože jsme z Jablonce nad Nisou, kde má výroba bižuterie mnohaletou tradici, je možné komponenty na andílky sehnat. Je ale výroba časově reálná? Po dvou dnech mi Pepa volá s dobrou zprávou – vypadá to, že by vše šlo stihnout. Chybí už jen sehnat někoho, kdo by andílky kompletoval. Pepovi se podařilo přesvědčit své tety, které se tzv. ketlování věnují celý život. Díky tomu vznikly první andílci jako dárek pro naše zákazníky.

ANDÍLCI PRO VŠECHNY :)

Myšlenka se nám tak zalíbila, že nás napadlo tyto andílky prodávat a  25 Kč z ceny andílka vždy věnovat na dobrou věc. Smysl vidíme nejen v tom, že andílek udělá radost, stane se symbolem štěstí, dobrých časů i ochrany, ale k tomu všemu i přinese peníze na dobrou věc. Do budoucna se budeme snažit, aby ještě větší část ceny přispěla tam, kde to to potřebují. Na základě reakcí lidí ve sklářském oboru totiž věříme, že se nám podaří sehnat partnery, kteří budou jako dar dodávat práci, komponenty nebo jejich zušlechtění.

Nezbývá než jen říct – držte palce, aby se nám to povedlo a aby bylo mezi námi hodně andílků, kteří budou pomáhat a tím přispívat na něco potřebného. Prvních vybraných 10.000 Kč jsme se rozhodli věnovat Domovu pro seniory Vratislavice nad Nisou. Tady to vlastně všechno vzniklo a ani o tom nevědí.“

Darujte i vy svým blízkým, kamarádům či zaměstnancům jabloneckého anděla a poskytněte pomoc těm, kteří ji opravdu potřebují. Výtěžkem ze zakoupených přívěsků podpoříme vybrané instituce – domovy pro seniory, dětské domovy nebo ústavy pro mentálně či tělesně postižené.

A ať už totiž na anděly věříte, nebo ne, právě přívěsek jabloneckého anděla je symbolem ochrany a pomoci. Andělíček z čistého jabloneckého skla je ručně vyroben metodou předávanou po generace z otce na syna a dokonale tak odráží víru v upřímné vztahy mezi lidmi.

Seznam partnerů, kteří zapojili do projektu Jablonecký anděl najdete zde.

Děkujeme vám, že se dělíte o svá křídla!

Václav Straka